Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
29 postów 25 komentarzy

Jaskółczym piórkiem

Julia M. Jaskólska - filozof, publicystka

Polityka robiona wstecz

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Dla Lityńskiego i Wujca ludzie tworzący tuż po wojnie II Konspirację i walczący zbrojnie z bolszewizmem nie byli represjonowani. Nie dostaną więc rent za walkę z komunizmem.

 

Ukraińska Rada Najwyższa zdecydowała, że nie upamiętni ofiar Wielkiego Głodu z lat 1932-1933. Wtedy to z rozkazu Stalina na terenach ówczesnej Ukraińskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej, w wyniku przymusowej kolektywizacji rolnictwa oraz niszczenia chłopstwa jako klasy, śmierć z głodu poniosło kilka milionów ludzi.
 
Projekt uchwały o uznaniu roku 2013 rokiem pamięci ofiar Wielkiego Głodu, jednocześnie potępiającej zbrodniczą politykę ludobójstwa reżimu bolszewickiego wobec narodu ukraińskiego i zobowiązującej władze centralne do zorganizowania w listopadzie uroczystości upamiętniających wydarzenia sprzed 80 lat przedstawili liderzy Zjednoczonej Opozycji: Witalij Kłyczko, Arsenij Jaceniuk i Oleh Tjahnybowik. Został on jednak odrzucony głosami deputowanych z rządzącej Partii Regionów oraz Komunistycznej Partii Ukrainy.
 
„Historia to polityka robiona wstecz” – mawiał sowiecki dyktator Józef Stalin, nazywany pieszczotliwie przez Zachód „wujaszkiem Joe”. Fakt, przez całe życie redagował historię usuwając z niej przeciwników politycznych, oczywiście po ich uprzednim wymordowaniu. Gdyby dziś żył to na pewno odczuwałby satysfakcję z tego, jak ukraińska Rada Najwyższa, odpowiednik polskiego parlamentu, realizuje jego doktrynę.
 
„Naród, który nie pamięta swojej historii, jest narodem bez przyszłości. Naród, który nie pamięta swojej historii nie wart jest przeżycia.” Te słowa Sługi Bożego Jana Pawła II mają wymiar uniwersalny. Nie odnoszą się jedynie do Ukrainy, której politycy zrehabilitowali ludobójstwo stalinowskie. Nie odnoszą się także wyłącznie do Czech, gdzie właśnie lewica przeprowadziła zamach w istniejącym od 2007 roku Instytucie Badań Reżimów Totalitarnych, w celu przejęcia kontroli nad archiwami komunistycznych służb specjalnych. „Instytut jest barierą, która zapobiega powrotowi byłych komunistów do aparatu państwowego. Archiwizuje materiały komunistycznego wywiadu i wojskowego kontrwywiadu. Gdyby lewica zwyciężyła w wyborach parlamentarnych w roku 2014, mogłaby współpracować z Komunistyczną Partią Czech i Moraw (KSCzM). Na najwyższe stanowiska państwowe mogą wrócić byli aparatczycy, politrucy, pogranicznicy i marksiści, ponieważ lewica zablokuje materiały Instytutu, które dokumentują ich kryminalną przeszłość” – ostrzega premier Czech Peter Neczas.
 
A czy u nas jest inaczej? Czy czerwone zło zostało ukarane, a ofiary terroru stalinowskiego doczekały się symbolicznego zadośćuczynienia?
 
15 kwietnia Polska Agencja Prasowa poinformowała za „Rzeczpospolitą” o inicjatywie ustawodawczej Jana Lityńskiego i Henryka Wujca, doradców prezydenta Bronisława Komorowskiego. Przewiduje ona specjalne zasiłki dla żyjących w biedzie dawnych działaczy opozycji. Tyle że panowie Wujec i Lityński umyślili sobie, że o rentę będą mogli się ubiegać „represjonowani w latach 1957-89 – m.in. osoby, które siedziały w więzieniach lub były wielokrotnie aresztowane na minimum 48 godzin.”
 
Wychodzi więc na to, że ludzie tworzący tuż po wojnie II Konspirację i walczący zbrojnie z bolszewizmem nie byli represjonowani. Inaczej w ustawie znalazłoby się miejsce dla żyjących jeszcze, najczęściej właśnie w biedzie, żołnierzy „Ognia”, „Łupaszki”, „Żelaznego”, ale także członków ROAK, WiN, NSZ, „więźniów sumienia” zrzeszonych dziś z w Związku Więźniów Politycznych Skazanych na Karę Śmierci w Okresie Reżimu Komunistycznego, i wielu, wielu innych „żołnierzy wyklętych” walczących ze stalinowskim terrorem do 1956 roku. Dla Lityńskiego i Wujca także żyjący z około dwustutysięcznej rzeszy żołnierzy-górników, którzy na mocy rozkazu marszałka Rokossowskiego sprzeciw wobec komunizmu okupili katorżniczą pracą w kopalniach węgla i uranu w PRL i Związku Sowieckim, nie zasługują na opiekę państwa. No bo co tam znaczą jakieś kopalnie uranu, czy tortury stosowane przez stalinowskich oprawców podczas przesłuchań w porównaniu z zatrzymaniem przez SB na 48 godzin? Bułka z masłem. Tak samo jak ubecka mordownia w porównaniu z obozem internowania.
 
Historia zatacza koło, cofając nas do czasów, gdy za patriotów robili np. Helena Wolińska-Brus, Maksymilian Lityński, czy Stefan Michnik a bohaterska „Inka” była „zaplutym karłem reakcji”. George Orwell twierdził, że ten „kto kontroluje przeszłość, kontroluje przyszłość. Kto kontroluje teraźniejszość, kontroluje przeszłość”. Patrząc na projekt ustawy, która z Pałacu Prezydenckiego jeszcze w tym tygodniu trafi do Senatu, by ten wystąpił z inicjatywą ustawodawczą, trudno autorowi „Folwarku zwierzęcego” odmówić geniuszu.
 
tekst opublikowany na portalu stefczyk.info

KOMENTARZE

 • 2 ciekawostki.
  1.Wujec też jest z nieszczęsnego Biłgoraja
  2. Podczas głodu na Ukrainie umarło więcej ludzi niż holokaustu.
 • Historia kołem się toczy
  "Historia to polityka robiona wstecz" - teraz może jest inaczej?
  Renty za walkę z komunizmem - z tego co słyszałem, w Polandii już są przymiarki aby zacni działacze Solidarności którzy dzielnie walczyli z PRL
  a którzy teraz mogą korzystać z owoców swej walki na równi z szarym Kowalskimi dostawali DODATKI DO EMERYTUR które to emerytury są zbyt niskie aby godnie przeżyć.
  HA HA HA Po owocach ich poznacie...
 • TO JUŻ WIADOMO
  kim są Lityński i Wujec.
 • *****
  Od zawsze było wiadome, kim byli Wujec, obrońca Banderowców i Lityński koncesjonowany KOR-owiec, syjonista wróg Polski i Polaków.

  Zwolennicy wszędobylskiej agentury sowieckiej w Polsce, w tym momencie powinni moim zdaniem zadać sobie pytanie.

  Czyimi agentami są Wujec i Lityński?
 • :)
  Z pana Lityńskiego to ta polskość aż bije po oczach. Widać od razu, że to Polaka z krwi i kości, mający swoje polskie korzenie sięgające zamierzchłych słowiańskich czasów. :)
 • @Autor
  Mnie nie dziwi opinia jaką mają wspomniani w artykule na temat walki niepodległościowej prowadzonej po zakończeniu II WŚ, przez Polskie Podziemie, gdyż przecież ci, którzy wypowiadają się na ten temat sami są potomkami katów polskich elit, a więc bronią w ten sposób swoje rodziny i siebie samych również.

  Pozdrawiam.
 • All
  http://www.youtube.com/watch?v=XsvPXWUqAHg
 • @Paweł Tonderski 09:35:42
  Nie jest ważne jakieo pochodzenia jest Wujec z Lityńskim, ważne dla kogo wciąż pracują. A że, zawsze slużyli interesom moskiewskim to jasne.
 • @ Autorko, Klubie Dyletantów, Oportuniści i myślący patriotycznie
  Spójrzcie na wykaz nazwisk z których zdecydowaną większość należy zaliczyć do wrogów większości narodu.
  To dot. głosowania w 1996 roku nad wnioskiem SLD i PSL w sprawie ustawy o prawach i obowiązkach posłów i senatorów dającej im przywilej, że nie muszą nawet odpowiadać na pisma petentów czyli nie reagować na prośby, skargi, petycje obywateli! - Czyli mieć nas w ..... !

  Prosiłem marsz. sejmu Borowskiego, aby kopię pisma (44 str. a4), które mu wysłałem, wręczył Wenderlichowi (p-cemu kom. kultury), bo dot. to gdańskiej afery restauracyjnej, a on mi odpisał, że on to mu przekaże, ale poseł nie musi mi odpowiedzieć zgodnie z tą ustawą!

  I tak fuszerką nikt się nie zainteresował - Tusk też nie - gdańszczanin...?
  Żadnego błędu nie usunięto, a Wenderlich jest wice marsz. sejmu i dostaje częste b. pokaźne nagrody.

  Oto jak wtedy głosowali nasi "wyznaczeni" opozycjoniści, a raczej jak pomogli , aby przeszła ta ustawa, przecież dzięki niej mają więcej czasu na delektowanie się życiem, bo mają wolność, a naród...?
  Tu są Ci "NAJLEPSI" Z UW, PO, KPN np. Komorowski, Mazowiecki, Borysewicz,.... i Lityński , Wujec....

  Balicki Marek UW – za
  Blasiak Wojciech KPN - za
  Borowik Wojciech UP- ws
  Borusewicz Bogdan -ng
  Braun Juliusz UW – ng
  Buczkowski Piotr UW - za
  Budnik Krzysztof UW – ng
  Burski Ryszard KPN – ng
  Chwat Leszek UW – za
  Cygonik Grzegorz KPN - ng
  Czech Mirosław UW -ng
  Czajka Andrzej BBWR - za
  Czarnecki Andrzej UW – ng
  Dmochowska Maria UW – za
  Dołowy Krzysztof UW – za
  Dyrda Henryk BBWR – ng
  Eysymont Jerzy niez - za
  Faszyński Ryszard UP – ng
  Fiedorowicz Czesław UW – ng
  Figura Grzegorz UW - za
  Frasyniuk Władysław UW – ws
  Gaberle Andrzej UW – za
  Gawlik Radosław UW – za
  Gąsienica – Makowski Andrzej BBWR - za
  Geremek Bronisław UW – ng
  Gołaś Andrzej BBWR – ng
  Góralska Helena – UW – ng
  Gwiżdż Jerzy BBWR - ng
  Ikonowicz Piote PPS – ng
  Imiołczyk Barbara UW – za
  Jakubczyk Zygmunt UP – ng
  Janas Zbigniew UW – za
  Januła Eugeniusz PKND – ng
  Jedynak Tadeusz UP – za
  Kaczmarek Bogusław UP – ws
  Kaczmarzyk Bogusław KPN – ng
  Kamiński Krzysztof KPN – ng
  Kaźmierczak Andrzej KPN - ng
  Komorowski UW –ng
  Koralewski Jerzy UW – za
  Kościelny Robert BBWR – za
  Kowalczyk Michał UP – ws.
  Kowalczyk Tadeusz niez - ws
  Kowalik Stanisław BBWR – za
  Koza Janusz KPN – za
  Kracik Stanisław UW - za
  Kraus Janina KPN – za
  Król Jan UW – za
  Król Krzysztof KPN – za
  Krzyżanowska Olga UW – ng
  Kuroń Jacek UW – ng
  Labuda Barbara niez – za
  Laga Krzysztof KPN – ng
  Lamentowicz Wojciech niez – ng
  Lipowicz Irena UW – za
  Lipski Andrzej PPS – za
  Lityński Jan UW – za
  Luks Krzysztof UW – za
  Machowski Andrzej UW -za
  Małachowski Mirosław UP – za
  Mazowiecki Tadeusz UW – ng
  Mączka Zbigniew UW – za
  Milewski Zdobysław UW – z
  Miżejewski Cezary PPS - za
  Moczulski Leszek KPN – ng
  Moszyński Tadeusz UP – ws
  Napierała Konrad UP – ws
  Niemcewicz Janusz UW –za
  Nowak Ryszard UP – ng
  Nowakowski Sławomir PKND – za
  Nowina Konopka UW – za
  Okoński Jan UW - za
  Olszewski Ryszard BBWR – za
  Olszowski Jan UW – ng
  Onyszkiewicz Janusz UW – za
  Osiatyński Jerzy UW – ng
  Ostoja-Owsiany Andrzej –KPN – za
  Piekarska Katarzyna Maria UW - za
  Pietrzykowski Zbigniew BBWR - za
  Pisarek Zdzisław BBWR – za
  Polak Danuta UP –ws
  Polmański Piotr – za
  Popenda Krzysztof KPN – ng
  Potocki Andrzej UW – za
  Puzyna Włodzimierz UW – ws
  Rokita Jan UW - ws
  Rulewski Jan UW - za
  Selnik Ryszard UW – ng
  Saar Paweł BBWR -ng
  Sienkiewicz Krystyna UP – ws
  Skowrońska-Łuczyńska Anna UW – za
  Słomka Adam KPN – za
  Smółko Artur UP -ng
  Smykowski Leszek BBWR – za
  Staniszewska Grażyna UW- za
  Staręga-Piasek Joanna UW - za
  Stolzmann Maria UW – za
  Suchocka Anna UW - ng
  Syryjczyk Tadeusz – UW - za
  Szafruga-Sypniewska Maria UW - za
  Sypniewski Kazimierz UW – za
  Szczypiński Zbigniew UP –ws
  Szweda Bernard BBWR – ws
  Szyc Hans UP –ws
  Śledzińska-Katarasińska Iwona UW - za
  Świecicki Marcin UW - ng
  Taylor Jacek UW – za
  Turko Ludwik UW – za
  Wielowieyski Andrzej UW – ng
  Wierchowicz Jerzy UW – ng
  Wilk Kazimierz KPN – ng
  Wolfram Krzysztof UW- ng
  Wójcik Dariusz KPN - za
  Wójcik Gwidon UW – za
  Wójcik Wiesław UW – za
  Wujec Henryk – UW – za
  Wuttke Jerzy BBWR – za
  Wyrowiński Jan UW – ws
  Zaborowski Jan PKND – za
  Zajączkowska Maria UW - za
  Zawiła Marcin UW – ng
  Zdrada Jerzy UW – za
  Zieliński Leszek BBWR – ws
  Zieliński Marek UW – za
  Zieliński Jacek Tadeusz UW – ws

  A w ogóle:
  Głosowało posłów - 359
  Za - 305
  Przeciw - 29
  Wstrzymało się - 25
 • @F.Krzysiak 15:41:42
  Ta lista wiele mówi. Takich list jest kilka.
  Pozdrawiam
 • @konserwatystka 12:24:00
  Ta jasne wszyscy byli agentami sowietów Bartoszewski też. :))))))
 • @konserwatystka 12:24:00
  Nie wiedziałem, że obrońca banderowców mógł być równocześnie agentem sowieckim, mało tego. Sowieci mu na to pozwalali, bo był ich wtyką u ukraińskich nacjonalistów. Dzięki pani znowu poznałem prawdę o sowieckiej agenturze w Polsce. :)))))
 • @Paweł Tonderski 20:13:22
  Też
 • @Paweł Tonderski 20:16:23
  Na naukę nigdy za późno, Panie Tonderski.
 • @ Autorka
  Ofiary represji komunistycznych mogą ubiegać się o odszkodowanie i zadośćuczynienie na podstawie ustawy lutowej z 1991 roku.
  Zakres czasowy represji -1 stycznia 1944-31 grudnia1956.

  Może więc warto sprawdzić pewne podstawowe sprawy zanim się coś takiego publikuje?
 • @konserwatystka 20:27:19
  Może jakieś dowody na jego współpracę z Sowietami w takim razie, by pani opublikowała?

  Widziałem, akta które wskazują jednoznacznie, że pan "profesor" współpracował z Izraelitami i z Niemcami, ale nie z Sowietami.

  Rzeczywiście droga pani na naukę nigdy za późno.

  Banderowcy to byli śmiertelni wrogowie komunistów i Sowietów, jest małe prawdopodobieństwo, aby ich agenci jednocześnie współpracowali z Sowietami...
 • @Paweł Tonderski 08:47:12 p.s.
  Chociaż dla żyda najważniejsze jest przeżycie, kosztem wszystkiego, nawet kosztem swoich ziomków i ludzi, którzy ich ratowali z niemieckich łapsk...

  Nam Polakom, katolikom - chrześcijanom i Słowianom nie mieści się to w głowie, aby pracować jednocześnie dla gestapo, Abwery i NKWD albo UB, aby potem przejść na usługi banderowców lub na odwrót...
 • @Paweł Tonderski 08:47:12
  Częściowo wyręczył mnie swoim wpisem @e-misjonarz, dodam tylko, że Bartoszewski został zwolniony z Oświęcimia ze "względu na zły stan zdrowia". Nie jest możliwe, aby takie "zwolnienie" umknęło sowieckim następcom. Cudów nie ma i nie było, wszystkie akta gestapo zostały przejęte przez służby sowieckie i w pełni wykorzystane do ich zbrodniczych celów.

  Co do banderowców to Pan jesteś jak dziecko we mgle.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31